لیکنې

یادی از قیام خونین ۲۴ حوت سال ۱۳۵۷خورشیدی مردم هرات باستان

میرمسجدی عزیزی
خیزش تاریخی ۲۴ حوت سال ۱۳۵۷ خورشیدی شهریان هرات باستان ،یکی از حماسه های بزرگ در تاریخ زرین و درخشان مردم سلحشور و آزادی خواه کشور ما بود.
این قیام خود جوش مردمی و مبارزات مردم مسلمان افغانستان آغاز گر قیام ها علیه زور گویان و جباران ملحد بود،این روز به عنوان عظمت و جلال ملت مومن ما و مایه افتخار همه نسل های خدا پرست افغان در گذرگاه تاریخ کشور است. قیام غرور آفرین و حماسه ساز ۲۴ حوت در هرات باستان گرانبها ترین خاطره ایست که بطور جاودانه در صفحات تاریخ کشور ما باقی خواهد ماند،سلحشوران قهرمان این مرزوبوم با قیام همگانی و یورش دلیرانه شان علیه ظلم، بی عدالتی وتجاوز حکمرانان آن وقت کشور ایستادند. مردم قهرمان و دلاور افغانستان در طول تاریخ به خاطر حفظ و دفاع از آزادی کشور خود از یک سو واز جانب دیگر برای رفع نابسامانی ها و مشکلات زندگی شان به مبارزه و پیکار برخاسته و از حقوق حقه شان به دفاع پرداخته‌اند و نمی گذارند دست ستم و استبداد بر گلوی شان حلقه زند و زندگی شان را با مخاطره مواجه سازد.
آنچه بر این ادعا مهر تایید میگذارد قیام ها و رشادت های این ملت پا برهنه است که در سالهای تجاوز قوای سرخ اتحاد جماهیر شوروی وقت و همچنان علیه اشغالگران امریکا و همپیمانان آنها در هر منطقه و هر ولایت این سرزمین از خود نشان دادند و برای دفاع از دین و نوامیس ملی کشور خویش در حالی که هیچگونه امکانات مادی و نظامی در دست نداشتند به قربانگاه ها شتافتند و حماسه آفریدند. قبل از قیام مردم هرات در سال ۱۳۵۷ خورشیدی قیام هایی در مقابل ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی وقت و کودتا چیان و جوشش های مردمی در گوشه و کنار کشور همانند بدخشان،کامدیش،دره پنجشیر، کنر،دره صوف و ځدران صورت گرفته بود. در این قیام ها فرزندان راستین افغانستان با دست خالی ودل مملو از عشق به الله(ج)سینه های خویش را سنگ فرش تانکهای زرهدار دشمنان این وطن نمودند. چنین خیزش های ملی و مبارزه مسلحانه در برابر تجاوز و اشغال، ملت های در بند کشیده از حاکمیت حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی وقت به استقلال خود دست یافتند.
این مردم افغانستان بود که با قیام های مسلحانه خویش وبا دادن میلیونها شهید و زخمی خدمت بزرگی برای صلح و امنیت جهانی انجام دادند.
در قیام ۲۴ حوت هزاران انسان بی گناه توسط حکومت دست نشانده نیست ونابود شدند و تعدادی هم زنده به گور گردیدند و در نتیجه این قیام ها دلاوران و سنگرداران عزیز کشور ما قربانی های فراوانی به پیشگاه خدا و وطن اهداکردند. ولی برجستگی و خصوصیتی که قیام خونین هرات داشت این بود که مبارزان خدا جوی آن خطه با دستان خالی مبادرت به قیام کردند. انصافآ چنین حادثه خونین که در اوایل جهاد در هرات رخداد ممکن در آن زمان در دیگر مناطق کشور با چنان ویژه گی یی کمتر اتفاق افتاده باشد. چون در ظرف چند ساعت بیش از بیست وچهار هزار تن بخاک و خون کشیده شدند.
امسال که قیام بر حق هرات وارد ۴۴ مین سالګرد خود میگردد جای دارد یاد و خاطره آن شهدا و تمامی شهدای گمنام وطن که در مقابل جلادان و اهریمنان سینه سپر کردند و جان های عزیز شانرا در راه عزت ، آزادی و استقلال کشور خود فدا نمودند گرامی داشته شود.اما آنچه در تجلیل از مقام شهدا و ایثار گران جهاد در برابر اشغالگران در حال حاضر مهم است و روح آنها را شاد میسازد، حراست از آرمانهای والای آن قربانیان وطن است که همانا حفظ ارزش های ملی و هویت ملی افغانستان را در بین جامعه ملل تثبیت میکند. لزومآ ما را در تعقیب راه شهدای جهاد بر حق مردم افغانستان و گرامیداشت شایسته از یاد آنها باور مند میسازد.
ما سالروز قیام شکوهمند مردم هرات را با غرور و افتخار یادآوری مینماییم و به روان شهدای آزادی و استقلال وطن دعا می کنیم.
درود به روح شهدای ۲۴ حوت سال ۱۳۵۷خورشیدی و سایر شهدای جهاد بر حق مردم افغانستان .

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *