ټولنه اوکلتور

برگزاری میله‌ دهقان و۳۰‌ومین نمایشگاه محصولات زراعتی در کابل

میله‌ دهقان و سی‌ومین نمایشگاهِ محصولات زراعتی‌ امسال با حضورِ مقامات بلند پایه‌ امارت اسلامی و‌ دهقانان از ولایات مختلف کشور با شعارِ «زمینه سازی بنیادی به‌ زراعت، زمینه‌ساز زراعت  خودکفای‌ افغانستان» در بادام‌باغ، از مربوطات ناحیه هفدهم شهر کابل آغاز گردید و قراراست که این نمایشگاه برای چهار روز ادامه یابد و شهروندان می‌توانند از محصولات زراعتی و صنعتی کشور دیدن نمایند.

این‌ نمایشگاه که با حضور مقامات امارت اسلامی‌ از جمله مولوی عبدالکبیر، ملا عبدالغنی برادر و عبدالسلام حنفی معان ریاست الوزراء امارت اسلامی آغاز گردید ، هر کدام از حمایت همه جانبه‌ امارت اسلامی در قسمت رُشد زراعت‌ افغانستان و حمایت از تلاش شبا روزی دهقانان کشور تاکید نمودند.

ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی‌ ریاست الوزراء دراین نمایشگاه اشاره نمود که برگزاری همچو نمایشگاه‌ ها برای معرفی محصولات زراعتی و صنعتی خیلی تاثیر گزار است ،چون دهقانان می‌توانند در همچون نمایشگاه‌ها برای محصولات شان بازار پیدا نمایند.

آقای برادر همچنان اشاره نمود: بخاطر حمایت قشر دهقان کشور امارت اسلامی افغانستان در زمان روی کار آمدنش نمایشگاه بزرگ برای معرفی محصولات زراعتی‌کشور‌ برگزار نموده و در مهار نمودن آب‌های کشور بخاطر حمایت زراعت کشور تلاش همه‌ جانبه‌ نموده که نمونه آن ایجاد کانال بزرگ قوشتیپه است. وی همچنان  افغانستان را یک کشور حاصل خیز می‌داند و می‌گوید: تلاش‌ها برای مدرنیته‌سازی سیستم زراعتی از سوی امارت اسلامی جریان دارد.

از سویی‌هم مولوی عبدالکبیر معاون سیاسی ریاست الوزراء امارات اسلامی با اشاره به ارشادات قرآن‌کریم در باره زراعت، زراعت را از نگاه اسلام مهم می‌داند و میگوید آنچه در قرآن‌ آمده باشد و به آن سوگند یاد شده باشد مهم است. وی همچنان ابراز قدر دانی نمود از فعالیت چشمگیر دهقانان کشور که در تلاش تولیدات محصولات زراعتی کشور هستند و درصدد معرفی محصولات زراعتی برای کشور و جهان هستند: «تلاش دهقانان برای تولید محصولات زراعتی قابل قدر است و ما آزرو داریم که برگزاری این نمایشگاه‌ برای‌ دهقانان ما مفید واقع گردد تا بتوانند برای محصولات شان بازار پیدا نمایند.»

عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست الوزراء در این نمایشگاه از تعهد امارت اسلامی برای ایجاد زیربناها و سرد‌ خانه‌ها برای حمایت قشر دهقان کشور اشاره نمود. وی اما از سکتور خصوصی کشور تقاضا نمود که با ایجاد سرد‌خانه در ولایات مختلف کشور در حمایت از دهقانان کشور تلاش نمایند. وی همچنان اشاره نمود که امارت اسلامی در ایجاد نمایشگاه برای محصولات داخلی کشور از هیچ نوع همکاری دریغ نمی نماید.

قابل یاد آوریست که این نمایشگاه برای چهار روز در بادام باغ شهرکابل ادامه می یابد و محصولات زراعتی در ۲۶۳ غرفه و محصولات صنعتی زنان در ۵۶ غرفه در این مدت به نمایش گذاشته میشود‌.          ببرک قیومی

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *