ټولنه اوکلتور

آثار باستانی معرف هویت و غنای فرهنگی

گفته می شود که تمدن و داشته های باستانی، فرهنگی و ابنیه های تاریخی، همچنان حوزه های تمدنی بر جامانده، به آیندگان به میراث می رسد. مانند دیوار چین، اهرام های مصر، سومری روم باستان، کولوسؤم ایتالیا، ساگرادافامیلیای اسپانیا، تاج محل هند و… از عظمت و شکوه گذشته آن کشور ها حکایت می کند.

بناءً جغرافیای افغانستان نیز مملو از چنین آثار و ابنیه های تاریخی است. هرچند بخش عمده یی از این آثار به جغرافیای تاریخی بزرگتری اشاره می کند، اما همین جغرافیا نیز به اندازه یی کافی نشانه های بارز تمدن شکوهمند گذشته را می تواند به تصویر بکشد.

روی این اساس افغانستان نیز با قدامت تاریخی خود دارای مناطق باستانی چون آی خانم ،مندیگک، هده، طلاتیپه، نادعلی و… است که تاریخ و تمدن این جفرافیا را به دوره های پیش از میلاد نسبت می دهد.

گفتنیست که از اوایل قرن نزدهم، کاوش های باستان شناسی در کشور عزیز ما افغانستان آغاز شد، باستان شناسان روسی، فرانسوی، بریتانیایی، جرمنی و ایتالیایی هر یک نقش اساسی در کشف آثار باستانی مدفون در زیر غبار تاریخ در افغانستان داشتند، اما علاوه بر این داشته های باستانی، موزیم ملی کشور نیز یکی از پرغناترین موزیم ها در سطح جهان بوده که آثار باستانی را از دوره های پارینه سنگی تا همین چند سده اخیر در خود نگهداشته بود، اما با تأسف که جنگ های ذات البینی میان تنظیم ها، بنیاد آثار تاریخی را در افغانستان از بیخ و بن برانداخت و مورد غارت و چپاول وسیع قرار گرفت و یا هم بخشی از آثار باستانی ما به کشورهای خارجی انتقال و به فروش رسید. با این حال هنوز هم افغانستان از جمله غنی ترین کشور های جهان در حوزه آثار و ابنیه های تاریخی شمرده می شود، چنانیکه گفته می شود، افغانستان دارای بیش از ده هزار پایگاه باستان شناسی است که پس از مصر دومین کشور غنی از این بابت می باشد، البته ناگفته نباید گذاشت که این پایگاه های باستانی به دلیل تهاجم کشورهای متجاوز به افغانستان به شدت مورد کاوش خودسرانه و غیر قانونی قرار گرفت که بر علاه تاراج آثار باستانی به دلیل عدم آگاهی از نحوه کاوش به دیگر آثار زیرزمینی نیز خسارات زیادی وارد گردید.

بنابرین حالا که امنیت مطمئن و سراسری در کشور تأمین شده و حاکمیت ملی توسط یک اداره واحد اداره می شود، باید به بخش های فرهنگی به ویژه آثار فرهنگی، آبدات و ساحات باستانی کشور که سرمایه های مادی این سرزمین اند، بیشتر توجه شود و در قسمت ایجاد موزیم های ولایتی نیز توجه گردد، زیرا با تأمین امنیت در کشور، سفر گردشگران و سیاحان خارجی به افغانستان افزایش یافته و این خود نمایانگر معرفی واقعی افغانستان از لحاظ تاریخ، فرهنگ، عظمت و شکوه گذشته این کشور، توسط سیاحان خارجی به کشورهای جهان است. همچنان ازدیاد و سرازیر شدن گردشگران خارجی، سبب رشد اقتصاد، صنایع دستی و ایجاد اشتغال در کشور نیز می گردد.

احمد

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *