مقالی اوتبصرې

قاچاق مواد مخدر، سوء استفاده، اطفال، اقدامات بین المللی

جرایم سایبری و قاچاق مواد مخدر از جمله چالش‌های جدی در دنیای امروز محسوب می‌شوند که تأثیرات گسترده‌ای بر جوامع جهانی دارند. این دو مسئله به شدت با یکدیگر ارتباط دارند و برخی از گروه‌های قاچاق مواد مخدر از اطفال برای انجام فعالیت‌های خود استفاده می‌کنند. همچنین، کودکان و نوجوانان نیز به عنوان قربانیان احتمالی جرایم سایبری، به خصوص در زمینه‌هایی مانند تجارت غیرقانونی مواد مخدر و اعتیاد، قرار دارند.
تقویت همکاری بین‌المللی برای مقابله با جرایم سایبری و قاچاق مواد مخدر به عنوان یک مفهوم واحد می‌تواند بهبود امنیت جهانی را تضمین کند. جرایم سایبری، قاچاق مواد مخدر و سواستفاده از اطفال به عنوان موضوعاتی است که از اهمیت بسیاری در حوزه بین المللی برخوردارند. در این مقاله، تلاش می‌شود تا ارتباط بین اقدامات بین المللی در رابطه با این سه موضوع مورد بررسی قرار گیرد و راهکارهایی برای مقابله با آنها ارائه شود.
قاچاق مواد مخدر از طريق سايبر
با توجه به وسعت ارتباطات شبکه اي و در محيط سايبر و دسترسي آسان افراد به هم از طريق ايميل و انترنت هر قسم قاچاق مواد مخدر ازجمله خريد، فروش، پخش، توزيع، يافتن واسطه ها و مصرف کنندگان از طريق شبکه هاي سایبری انجام ميشود از خصوصيات آن حذف و کمتر نمودن واسطه ها و توزيع کنندگان، گسترش دامنهء فعاليت قاچاقچيان تا سطح بين المللي و جذب مشتريان بيشتر ميباشد و به دليل ماهيت خاص شبکه هاي بين المللي، اقدامات پوليس در رابطهء کشف فروشندگان و خريداران مواد مخدر به سختي و در موارد ي غير ممکن مي باشد و ضريب اطمينان قاچاق مواد مخدر از طريق ارتباطات سایبری و شبکه اي بالاتر از نوع سنتي و کلاسيک آن ميباشد.
سوء استفاده از کودکان در سايبر سپيس
بنا به اظهارات کارشناسان پيش بيني شده بود که تا سال 2005 ميلادي حدود 7.7 ميليون کودک از انترنت استفاده نمايند. با اين وصف مجرمين انترنتي از موقعيت و سادگي کودکان استفاده وسيعي ميکنند. آنهارا از طريق اتاقهاي چت و ايميل به انحراف کشانده و در نهايت از آنها سوءاستفاده جنسي بصورت پورنوگرافي ميکنند و تصاوير آنهارا روي سايتهاي مستهجن و مبتذل منتشر مي سازند. اخيراً پوليس بين المللي انترپول با عملياتي به نام در حال شناسايي و دشتگيري باندهايي است که با ساختن سايت هاي مستهجن و خراب از کودکان سوءاستفاده جنسي ميکنند. طبق راپور ارائه شده از هر( 5 )کودک يک کودک در امريکا با موضوعات جنسي در انترنت بر خورد مستقيم داشته است. از طرف ديگر 77 در صد قربانيان جرايم انترنتي سنين تحت 14 سال دارند و 22در صد قربانيان نيز 10 تا 13 سسال سن داشته اند. به هر صورت موضوع سوءاستفاده از کودکان و پورنوگرافي که در جرايم عليه محتوا دسته بندي ميگردد از مسائل بسيار مهم در جرايم سايبر بوده که بايد برخورد جدي تري در مقابلهء با آن صورت بگيرد.
اقدامات بين المللي در رابطه جرايم سايبر
قسميکه جنايات سايبر بسيار مختلف است و موضوعاتي خاص تر را در بر ميگيرد، کشورهاي مختلف نيز در همين باره بنابر ارزش هاي اخلاقي خود سعي کرده اند ترکيبي از فکتورهاي تکنيکي و حقوقي را مد نظر قرار دهند. آخرين ومهمترين اجلاس و مصوبه راجع به جنايات سايبر، به کنفرانس بوداپست در اواخر سال 2001 ميلادي برميگردد که در آن بيشتر کشور هاي اروپايي همراه کانادا، جاپان و افريقاي جنوبي و امريکا مصوبه اي بنام (کنوانسيون جنايات سايبر) امضاء کردند. در مجموع بيش از 32 کشور به مصوبات کنفرانس بوداپست صحه گذاشتند اما روسيه، سلواکيا، ترکيه، ليتوانيا، لوگزامبورک، چک، دنمارک و بوسنيا هنوز به آن نه پيوستند. در اين کنفرانس چهارچوب مشخصي براي جنايات سايبر مورد تائيد شده شامل موارد ذيل هستند: دسترسي غير مجاز به اطلاعات سایبری و شبکه هاي سایبری از طريق نفوذ و فضولي دراطلاعات و دستکاري درآنها، تخريب تعامل ميان ديتاهاي سيستمي از طريق حمله به شبکه هاي بزرگ مثل ( ISPها يعني يا تهيه کنندگان سهولت هاي انترنتي براي مردم، دسترسي غيرقانوني به کودهاي پروگرامهاي حساس، تخطي از قوانين کاپي رايت و نقض حقوق تاليف نظري انترنت و تکثير غيرقانوني موسيقي و فلم ها روي انترنت و تخريب اطلاعات از زير شاخه هاي اين مصوبه است. روشهاي مانند توسعه امنيت سيستمها و مشارکت امضاءکنندگان براي دسترسي به اين هدف در زمينه هاي نرم افزاري و سخت افزاري نيز مورد تاکيد قرارگرفته است. همين طور قرار شد امضاکنندگان در زمينه استرداد مجرمان سايبر با يکديگر همکاري مستقيم داشته باشند. کنفرانس بوداپست به عنوان اولين اجلاس فراملي در باره جنايات سايبر در مرکز توجه حقوقدانان انترنتي قرارگرفت وپس از آن تاريخ، همچنان درحال توسعه و گسترش است.
نتیجه گیری
تأثیرات جرایم سایبری و قاچاق مواد مخدر بر کودکان و نوجوانان بسیار جدی است و نیازمند توجه و اقدام فوری جامعه بین‌المللی است. به دلیل پیچیدگی و گستردگی این مسائل، همکاری بین کشورها و سازمان‌های بین‌المللی ضروری است تا بتوان این چالش‌ها را به طور موثر مدیریت کرد. برای مقابله با این چالش‌ها، نیاز به افزایش آگاهی عمومی و آموزش کودکان و نوجوانان درباره خطرات قاچاق مواد مخدر و جرایم سایبری و همچنین تقویت نظارت و کنترل بر روی فضای آنلاین و فروش آنلاین مواد مخدر وجود دارد. همچنین، تسهیل دسترسی به خدمات درمانی و پشتیبانی برای افراد مبتلا به اعتیاد و قربانیان جرایم سایبری نیز بسیار حیاتی است. به علاوه، افزایش همکاری بین نهادهای اجرایی، پولیس، دادگستری و سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان ملل متحد و اینترپل، در بهبود قوانین و تدابیر مقابله با قاچاق مواد مخدر و جرایم سایبری نقش بسیار مهمی دارد.
منابع ومآخذ
1. اردبیلی، محمد علی، (1385، حقوق جزای عمومی‌، تهران، جلداول، ناشر: انتشارات میزان.
2. باستاني، برومند، (2003)، جرايم کامپيوتري و انترنيتي جلوه نوين از بزهکاري، تهران.
3. دزياني، محمد حسن، (2001)، جنبه هاي قضايي امنيت و جرايم کامپيوتري آناليز تطبيقي و پيشنهاداتي براي روند بين المللي آينده، تهران، مطبعه دولتي.
4. دزیانی، محمد حسن، 1998، ابعاد جزایی کاربرد کامپیوتر و جرایم کامپیوتری، تهران، مطبعه دولتی.

نادرشاه انوری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *