مقالی اوتبصرې

شهروندان پایتخت انتقال آب آشامیدنی از دریای پنجشیر را ستایش می کنند 

آب آشامیدنی یکی از نیازمندی های اولیه حیاتی است،اما متاسفانه این نعمت خداوندی که طور وا فر و رایگان وجود دارد اما باشنده گان شهرکابل از نبود آب کافی محروم می باشند.ساعتها انتظار می مانند که یک مقدار آب ناچیز بدست آورند.وزارت انرژی و آب گفته است که سطح آب های زیرزمینی در کشور به ویژه در کابل به علت خشکسالی ها پایین رفته‌است. به همین منظور کار سروی پروژه انتقال آب از دریای پنجشیر را به کابل در پلان کاری خود قرار داده است و در حال تکمیل شدن می باشد.
این عطیه الهی در طبیعت امروزی در اکثر مناطق کشور نسبت عدم برفباری ها و باران های موسمی کمبود آن احساس می شود. باید قدر آنرا در زندگی خویش بدانیم که همانا حیات به بودن آب نیاز دارد و بدون آن اصلآ زندگی کردن نا ممکن است .
بر ما لازم است که‌ از مصرف بیجا و بی مورد آن جلوگیری نماییم،زیرا آب فراوان که از چشمه سار ها و دامنه کوه های بلند کشور سرازير می‌گردد. باعث سر سبزی و خرمی طبیعت سرزمین ما گردیده و همچنان آب  طبیعی و زیرزمینی افغانستان ازچنان کیفیت و مزه خاصی برخوردار است که در سطح منطقه نظیر ندارد.
آب چشمه هایی که از کوه ها سرازير می‌شود برای صحت و سلامتی وجود انسانها نهایت مفید است،بخصوص آبی که از دامنه کوه های بلند همچو هندوکش، که دریاهای بزرگ مانند دریای پنجشیر، سالنگ، آمو و کنر را تشکیل می‌دهد این دریاها آب  خروشان داشت اما نسبت عدم برفباری و بارندگی‌ های اخیر کمبود آن روز به روز در نقاط مختلف افغانستان دیده می شود.
خوشبختانه که اخیراً کار سروی پروژه انتقال آب دریای پنجشیر به کابل به اتمام رسیده است ومسئولین وزارت انرژی و آب گفتند که کار سروی پروژه انتقال آب پنجشیر به کابل در حال تکمیل شدن است که با تکمیل کار آن،آب آشامیدنی بیش از دو میلیون تن از شهروندان کابل را رفع می سازد.
محمد عارف مومند رئیس سروی و دیزاین وزارت انرژی و آب اخیراً به رسانه ها گفت: برای بیشتر از دو میلیون تن کفایت می‌کند. در شهر کابل فعلآ در حدود شش میلیون تن زندگی می کنند و این برای تمامی باشنده گان کابل کفایت نمی کند.» در همین حال محمد آغاز حکیم والی ولایت پنجشیر در این مورد گفت:(چیزی که مربوط ولایت پنجشیر می باشد حوزه دریایی ما و مدیریت ،ان شاءالله صد فیصد در هر بخشی که باشد از امنیت گرفته تا هر گونه همکاری که مربوط ما می شود در خدمت مردم خود هستیم.» کمبود آب شهروندان کابل و شماری از ولایت ها را با نگرانی ها روبرو ساخته است و در حال حاضر با کمبود آب آشامیدنی مواجه بوده و این اقدام نیک را ستایش می کنند که هر چه زود تر عملی گردد.بر بنیاد اطلاعات وزارت انرژی و آب،انتقال آب از دریای پنجشیر به کابل حدود ۱۷۰ میلیون دالر هزینه را در بر می‌گیرد که از بودجه این وزارت تحویل می شود.
امروز علما،دانشمندان علوم ساینس و تکنالوژی اگر به کدام سیاره دیگر بیرون از کره زمین سفر می نمایند و یا به کره مهتاب پیاده می شوند نخست از همه آنها در جستجوی ماده حیاتی آب میشوند و تحقیقات خود را آغاز می نمایند تابتوانندبه ماده حیاتی آب که اساس زندگی انسان را تشکیل می‌دهد دست پیدا کنند.پس نباید به این منبع حیاتی کم بها داد. هم اکنون نگرانی هایی از ناحيه آلوده شدن آب زیرزمینی در شهر کابل و سایر نقاط کشور وجود دارد.
افغانستان از جمله کشور هایست که دارای بیشترین منابع آبی فراوان بوده،اما با تاسف که در بیست سال گذشته بنابر نبود مدیریت سالم این آبها بدون استفاده از کشور خارج شده به کشور های همسايه سرازير می‌گردد و کشور های همسايه از منابع آبی ما برای آبیاری زمین های زراعتی و تولید برق خود استفاده می نمایند.

  میرمسجدی عزیزی

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *