مقالی اوتبصرې

امریکا و پیمان‌شکنی‌هایش در جهان

سیف‌الدین احمدی
پس از جنگ جهانی دوم، امریکا به عنوان دولتِ قدرت‌مند و الگوی سیاسی، نظامی، اقتصادی، فرهنگی و… غرب تبارز کرد. از آن زمان تاکنون وقتی به پس‌منظرِ این قدرت بزرگ نگاه می‌شود، افزون بر تجاوز و مداخله در امور ملت‌ها و دولت‌ها با زیرپا کردنِ قوانین بین‌المللی خودساخته‌ در پیمان‌شکنی، از همه دولت‌ها پیشی گرفته است. در اینجا با یادآوری برخی از شواهد، پیمان‌شکنی‌های امریکا و این قدرت‌جهانی را برملا خواهیم ساخت:
1. امریکا در پایان جنگ جهانی دوم، در سال 1944م و در کنفرانس «بروتون وّدز» توافق کرد که پس از این در میان کشورها «طلا» به عنوان پشتیبانه‌ی دالر خواهد بود. در این کنفرانس ارزش یک انس طلا معادل «35» دالر تعیین گردید. اما در سال 1971م ریچارد نیکسون رئیس‌جمهور امریکا، این پیمان را زیرپا گذاشته و آن را شکستاند. از آن زمان تاکنون دالر، بدون پشتیبانه‌‌ی طلا در میان کشورهای جهان داد و ستد می‌شود.
2. در زمان جنگ سرد، امریکا برای مقابله با اتحاد شوروی با همکاری‌های اقتصادی-سیاسی، پشتیبانی‌اش را از دولتِ وقت کمونیستی چین اعلام کرد. اما پس از فروپاشی شوروی، برخلاف پیمان با چین، از تایوان و هندوستان حمایت نمود. امریکا همچنان در سال 2018م و در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ این پیمان‌شکنی را بار دیگر با تعیین 20 درصد تعرفه‌های گمرکی با چین، تکرار کرد. از آن زمان تاکنون جنگ اقتصادی امریکا علیه چین به گونه‌ی جریان دارد که اثرات منفی آن بر اقتصاد جهانی به ویژه بر کشورهای ضعیف تاثیرناگوار گذاشته است.
3. در سال 2007م جورج بوش رئیس‌جمهور امریکا توافق کرد که کوریای شمالی در مقابل تعطیلی نیروگاه‌های هستوی‌اش از سوی امریکا کمک‌های نفتی دریافت خواهد نمود. کوریای شمالی باوجود تعطیلی برنامه‌ی هستوی از سوی امریکا هیچ نوع کمک نفتی دریافت نکرد، بلکه امریکا تاکنون شدیدترین تحریم‌های اقتصادی را بر کوریا و مردمش تحمیل نموده و همواره آن را تشدید می‌نماید.
4. امریکا پس از اشغال افغانستان و عراق، فشارهای سیاسیِ را بر معمر قذافی حاکم لیبیا به هدف خلع سلاح هستوی بیشتر نمود، تا این‌که در سال 2003م قذافی بر مبنای خواست غرب، برنامه هستوی‌اش را در مقابل همکاری‌های اقتصادی و امنیتی، تعطیل کرد. اما امریکا باجود اعتراضات گسترده‌ی مردم، هیچ‌گاه به وعده‌ی خود وفا نکرد؛ تا جایی که در اعتراضات سال 2011م یکجا با ناتو، در برابر قذافی ایستاده، قذافی و دولتش را سرنگونی ساخت. از آن زمان تاکنون، بحران و رقابت میان کشورهای استعماری اروپا و امریکا در لیبیا جریان داشته و نیز هزاران انسان بی‌گناه را قربانی گرفته است.
5. خروج امریکا از تعهدی که به صدام‌حسین رئیس‌جمهور عراق کرده بود. امریکا باوجود توافقِ صدام مبنی بر حضور بازرسان سازمان‌ملل به آن کشور حمله‌ی نظامی کرد. برجسته‌ترین دخالت امریکا این بود که ماموران استخباراتی «سی‌آی‌ای» در میان کارمندان سازمان‌ملل به هدف بازرسی دفاتر صدام وارد عراق شدند. باوجود این‌که هیچ‌گونه اسنادی مرتبط به داشتن سلاح‌های کشتارجمعی پیدا نکردند، با آنهم امریکا به نابودی صدام و اشغال عراق پرداخت. در این رابطه یک مقام بلندپایه‌ی غربی می‌گوید: “اگر صدام حسین یک خریطه‌ی پلاستیکی هم با خود می‌داشت، ما به عراق حمله می‌کردیم!” امریکا با این نیرنگ در سال 2001م به اشغال افغانستان پرداخت.
6. امریکا از پیمان تجارت آزاد موسوم به «ترانس پاسیفیک (TPP)» خارج شد. این پیمان در سال 2016م میان امریکا و 11 کشور دیگر پس از 7 سال مذاکره و گفتگو به امضاء رسید. اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا پس از رسیدن به قدرت فوراً از آن خارج گردید.
7. خروج امریکا از سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان‌ملل یا «یونسکو». در سال 2017م دونالد ترامپ در اعتراض به آنچه که «جانب‌داری ضدیهود» بهانه تراشید، از سازمان یونسکو خارج شد. در جهان معروف است امریکا همواره با حضور و یا خروج‌اش از نهادهای بین‌المللی از آن‌ها استفاده‌ی ابزاری می‌کند. امریکا در سال 1984م و در زمان ریاست جمهوری رونالد ریگن، به بهانه‌ی جانب‌داری ایدیولوژیکِ سازمان یونسکو از اتحاد شوروی، از این سازمان خارج شد؛ بعد در سال 2002م دوباره به آن پیوست. اما این‌بار به بهانه‌ی جانب‌داری یونسکو از تجاوز یهودیان اشغالگر بر مردم مسلمان و مظلوم فلسطین، از سازمان یونسکو خارج گردید.
8. در سال 2018م «نیکی هیلی» سفیر امریکا در سازمان ملل، با انتقاد تند از «شورای حقوق بشر» سازمان‌ملل مبنی بر انتقاد از تجاوز و کشتار مردم غزه توسط اشغالگران یهود، از این شورا خارج شد. هرچند نهادهای بین‌المللی همواره در اختیار امریکا و غرب قرار دارند، اما زمانی که رفتار خلاف خواست امریکا صورت گیرد با انتقاد و هشدار از آن خارج شده و یا آن را به تحریم هشدار می‌دهد. این است تعهد امریکا به سازمان‌های بین‌المللی که خود آن‌ها را ساخته است.
9. امریکا بگونه‌ی یکجانبه از پیمان تغییرات اقلیمی «آب و هوای» پاریس خارج گردید. این کشور درحالی که خود از بزرگ‌ترین تولید کننده‌گان گازهای گلخانه‌ی به شمار می‌رود، و نیز در زمان بارک اوباما با بیش از 140 کشور جهان پیمان اقلیمی پاریس را امضا کرده بود؛ اما در زمان دونالد ترامپ با تداوم پیمان‌شکنی از آن خارج گردید.
10. در سال 2018م، امریکا همچنان از پیمان منع سلاح هستوی یا «برجام» با ایران خارج شد. درحالی که پیمان برجام پس از 10 سال تلاش‌های دیپلوماتیک با ضمانت شورای امنیت سازمان‌ملل به امضاء رسیده بود.
آنچه که در فوق از آن یادآور شدیم، شمه‌ی از پیمان‌شکنی‌های امریکا در جهان است که با کشورها و سازمان‌های بین‌المللی انجام داده است. پس چه تضمینی وجود دارد که این کشور بار دیگر و بارهای دیگر این تعهدشکنی را مرتکب نشود؟ در پیوند به این، مفهومِ این گفته‌ی پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وسلم صادق است که می‌فرماید: ترجمه: «مؤمن/مسلمان از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود!» متفق علیه مفهومی که می‌شود با آن مسلمانان رفتار و اعمال شان را از گزندِ کفار دور نگهدارند.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *