مقالی اوتبصرې

اقدامات مسئولانه و مدبرانه امارت اسلامی در راستای رسیده‌گی به حوادث طبیعی

امارت اسلامی افغانستان با حوادث طبیعی فراگیر که ناشی از تغییر اقلیم در منطقه و کشور می‌باشد، به عنوان نظام مسئول گام برداشته و اقدامات متناسب و به موقع را از جمله در راستای رسیده‌گی به قربانیان جاری شدن سیل در ولایات‌ بغلان و تخار، زلزلۀ اخیر هرات و زلزلۀ ولسوالی های گیان و برمل پکتیکا، انجام داده است. این اقدامات پاسخدهی به بحران‌های ناشی از حوادث طبیعی، با وجود امکانات محدود، در واقع از جملۀ فوری‌ترین واکنش‌ها در برابر حوادث طبیعی در سطح منطقه می‌باشد.

در روزهای گذشته حین جاری شدن سیل‌های مدهش در ولایات بغلان و تخار که به دلیل شدت باران به وقوع پیوست و تلفات چشمگیر جانی و مالی را به همراه داشت، مسئولان محلی امارت اسلامی از جملۀ والی، قوماندان امنیه، رئیس استخبارات و اراکین لوای نظامی مستقر در ولایت تخار، در همان آوان در محلات آسیب‌دیده با تیم های کاری و تمام تجهیزات و امکانات دست داشتۀ شان حضور یافتند و شخصاً رهبری و مدیریت روند رسیده گی به قربانیان و نجات آنان را به دوش داشتند.

از همان ساعات نخستین سرازیر شدن سیل در این ولایات، چندین فروند هلیکوپتر نظامی، امبولانس‌های سیار و صدها عراده واسطه و ماشینری در ساحات متضرر مصروف فعالیت بوده و تیم‌های کمکی با تجهیزات و امکانات مورد نیاز از مرکز کابل به ساحات یادشده اعزام شدند؛ تیم‌های نجات، تیم‌های صحی و تیم‌های کمک به آسیب‌دیده‌گان از همان روز تا این دم، در ساحه حضور دارند و مصروف فعالیت‌های خدمت رسانی می‌باشند.

  به یاد دارم، در سال 1384 هجری شمسی غالباً ماه سنبله بود که سیلاب های مدهشی در مرکز و برخی ولسوالی های ولایت غزنی سرازیر شدند و خودم در صحنه حاضر بودم، اما چه رسد به حضور مقامات ولایتی که در ساحات آسیب دیده باید حضور می‌داشتند، حتا من یک سرباز را ندیدم که در صحنه حاضر شده و به کار نجات پرداخته باشد. از امکانات، تجهیزات و ماشینری دولتی خبری نبود و مردم آسیب دیده، کسانی بودند که در برابر این حوادث تنها رها شده بودند و آنان خود با حادثۀ پیش آمده مقابله و دست و پنجه می کردند.

در سال 2020 و آغاز سال 2021 که افغانستان از جملۀ کشورهای بود که موج های شدید شیوع ویروس کرونا را تجربه می کرد، دولت وقت نه تنها به طور لازم و مناسب در راستای پاسخ گویی به این فاجعه گام نبرداشت، بلکه مسئولان مربوط دولتی کمک های میلیونی خارجی را که در این راستا صورت می‌گرفت نیز حیف و میل کردند و حتا تجهیزاتی را که در این راستا به افغانستان کمک شده بود و یا کمک می شد، نیز به کشورهای همسایه فروختند.

روند توزیع کیلویی گندم را به مردم در آن وقت، همه به یاد دارند و حتا امروز به ضرب المثل تبدیل شده است.

بنابراین، با وجود تعزیرات ظالمانۀ امریکا و ملل متحد بر امارت اسلامی افغانستان و عدم همکاری مناسب سازمان های مربوط ملل متحد در راستای پاسخگویی به حوادث طبیعی، امارت اسلامی توانسته است با امکانات و تجهیزات دست داشته و پاسخگویی و اقدامات به موقع و متناسب به فاجعه ها  و حوادث طبیعی، از میزان تلفات جانی مردم آسیب دیده بکاهد و به قربانیان به اسرع وقت رسیدگی نماید. باور بر این است که در حادثۀ نزدیک که همین جاری شدن سیلاب ها در ولایت بغلان است، اگر اقدامات به موقع و فوری صورت نمی گرفت، شمار تلفات به مراتب بیشتر از امروز می بود. به این اساس گفته می توانیم که در نتیجۀ همین اقدامات به موقع و سریع مسئولین امارت اسلامی افغانستان بود که به بحران پیش آمده با وجود آنکه این حادثه در سطح کشور و حتا منطقه بی سابقه بود، به موقع رسیده گی صورت گرفت و از گسترده گی و شدت پیامدهای ناشی از این حوادث کاسته شد. در نتیجه گفته می توانیم که اقدامات مسئولین امارت اسلامی افغانستان در این راستا، به عنوان یک نظام مسئول، مسئولانه، به موقع و سریع بوده است؛ امیدواریم در راستای پاسخگویی به همچو حوادث در کشور، روند پاسخدهی همچنان سریع و متناسب باشد.

ابوعثمان غزنوی

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *