لیکنې

ريشه های بحران ايران

معروف مسلميار
طبق ادعای هانا آرنت، انقلاب عامل فروپاشی نظام ها نه ،بلكه فروپاشی و بحران مشروعيت سبب انقلاب در جامعه می گردد، به اين مفهوم كه ابتدا نظام ها با بحران مشروعيت رو به رو ميگردند، از درون مي پوسند و بعداً زمينه برای اجرای انقلاب مساعد می گردد.
از چند ماه بدينسو مردم ايران چی در داخل و چی در خارج حركت های ضد حكومتی به راه انداخته اند و حكومت هم با شدت هر چه بيشتر در پی سركوب اين اعتراضات است.
رسانه های غربی تلاش دارند تا اين اعتراضات را ميليونی جلوه دهند و حكومت ايران در صدد كم اهميت نماياندن آن است. در اين شكی نيست كه شدت اين اعتراضات نه به حديست كه رسانه های غربی خاصتاً ايران انترنشنل و بی بی سی فارسی آن چنان انعكاس می دهند و نه آن چنان ضعيف است كه رژيم حاكم در ايران آن را ناديده بگيرد.
اينكه اين اعتراضات رنگ و بوی ايرانی دارد و يا تو طئيه غربيها محسوب ميشود موضوع بحث ما نيست. در اين شكی نيست كه فلسفه وجودی دولتها را رقابت تشكيل ميدهد و غربی ها و عده ای از كشورهای شرق ميانه رقابت، تضاد و حتی دشمنی با ايران دارند و آنان در كنار معترضين ايستاده اند و معترضين را تمويل، تشويق و تشجيع می نمايند تا شعار های ضد آخوندی سر دهند و حجاب از سر دور كنند و نعره مرگ بر خامنه ای را زمزمه كنند.
سوال اينجاست كه عامل مساعد ساختن چنين زمينه كيها اند؟
بدون شك انگشت اتهام سوی آخوندها دراز می شود.
اگر فرانسوی ها از انقلابيون امريكا عليه انگليس ها حمايت نمی كردند، ممكن انقلاب فرانسه به وقوع نمی پيوست و يا به تاخير می افتيد و لويی شانزدهم با ملكه نازدانه اش زير گيوتين قرار نمی گرفت چون با حمايت مالی و تسليحاتی از انقلابيون در امريكا خزانه دولت را تهی كرده بودند و اوضاع اقتصادی جامعه فرانسه به شدت بحرانی شده بود حالتی كه عيناً جامعه ايران با آن رو بروست. در فرانسه فقر بيداد ميكرد ولی پول و اسلحه فرانسوی روانه امريكا شده بود تا از انگليس انتقام گيری كنند، مردم چاره یی جز بر انداختن سلطنت نداشتند و بالاخره ملت به تنگ آمد به جنگ آمد.
نظام آخوندی ايران از بدو تاسيس تا امروز در صدد صدور انقلاب به خارج از كشور است و اين صدور بهای سنگينی به نظام وارد ساخته است، از جنگهای ايران و عراق گرفته تا جنگ در سوريه و يمن .
سپاه پاسداران با مصارف پولی بی حساب و اسلحه بی مقدار در پهلوی بشار اسد قرار گرفت و تمامی توان خودرا به خرچ داد تا از سقوط اسد جلو گيری كند و اين مردم ايران بودند و هستند كه هزينه جنگ نا خواسته را می پرداختند و می پردازند و انطرف از سال ٢٠٠٣ كه عراق به اشغال امريكاييها و مؤتلفين اروپاييش در آمد، ايران نيز در اين جنگ سهم خودرا داشت و حتی اعدام صدام حسين به دست ايرانی ها صورت گرفت.
در پهلوی اين تمويل و تسليح حوثی های يمن كه سالانه ميليونها دالر مصارف جنگی آنان برآورد می شود نيز به عهده ايران است.از سوی ديگر حمايت مالی و ايديولوژيك حزب الله لبنان از مسؤليتهای عقيدتی آخوندها در ايران محسوب می شود.
در پهلوی همه اين مصايب حمايت از روسيه در برابر اوكراين كه اين عمل به شدت كشورهای غربی را ناراحت ساخته است و از درون جامعه نيز نا رضايتی ها تا فلك سر كشيده است.
ايرانی كه زير بار تحريم های امريكا قرار دارد و تبعات آن متوجه ملت بيچاره ايران ميشود .
حكومت ايران با دو مشكل عمده روبرو است از يكطرف تحريم های كشورهای اروپايي و از طرف ديگر پيش برد جنگها در سوريه ، عراق ، حمايت از حزب الله لبنان و كمك تسليحاتي از روسيه عليه اوكراين كه كمر اقتصاد ايران را خم كرده است، اينها عواملي اند كه زمينه اعتراضات را مساعد ساخته است.
آمريكا نيك ميداند كه وقت براندازي نظام فرا رسيده است و تاريخ مصرف آن نيز تمام گرديده چون در عراق از حزب بعث و القاعده خبري نيست و اسد هم از سقوط نجات داده شد و داعش سركوب گرديدو حال بايدبا آخوند ها تصفيه حساب شود و مردم ناراضي از نظام بهترين وسيله براي اين امر پنداشته مي شوند ، نظام ممكن به اين زودي سقوط نكند ولي مقدمات سقوط فراهم گرديده است.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *