دینې لیکنې

نزول قرانکریم در شب قدر

میرمسجدی عزیزی
ملت مسلمان،متدین، صبور و صلح جوی افغانستان با سپری نمودن بهترین روزها و شب های ماه مبارک رمضان یعنی شب قدر که بهتر از هزار ماه دیگر می باشد آنرا گرامی میدارند،تا از فیوضات و برکات این شب خجسته و مبارک بیشتر از همه بهره بگیرند و به حضور بارگاه پروردگار دادگر شان راز ها و نیازهای خود را انجام دهند.شب قدر از جمله شب های است که بهتر از هزار ماه بوده و بهتر بودن آن به اساس این فرموده خداوندمتعال ثابت شده است که می‌فرماید:((ما فرو فرستادیم قرآن را در شب قدر،از شب قدر چه میدانید ای پیغمبر شب قدر بهتر است از هزارماه ))خداوند مهربان تمام کتاب های آسمانی را برای رهنمایی بنده گان خود در ماه مبارک رمضان فرستاده و قرآن عظیم الشان را نیز در این ماه پرفیض و با برکت رمضان از لوح محفوظ به آسمان اول نازل گردانید.
گزارشگر روز نامه هیواد پیرامون فضیلت این ماه مبارک و شب قدر که قرآن کریم در این ماه نازل شده است مصاحبه یی را با مولوی عبدا لباری انجام داده است که اینک خدمت خوانندگان ګرامی تقدیم می‌شود.
پرسش:لطفآ در مورد فضیلت ماه رمضان و شب قدر معلومات دهید؟
پاسخ: ماه رمضان ماه اطاعت، عبادت،تقوا و پرهیز گاری میباشد و بهترین زمینه و فرصت را برای کافه مسلمانان مساعد میسازد،تا از فیوضات و فضایل آن برخوردار شوند و در مورد حق و باطل آگهی کامل حاصل نمایند. این نکته را از یاد نبریم و فراموش نکنیم که کسب تقوا و اصلاح نفس مربوط به خود شخص مسلمان است که چقدر می‌تواند با ادای این رکن از فضایل این ماه برخوردار شود،آنگونه که در احادیث شریف آمده است، این ماه دارای فضایل و خوبی های زیادی میباشد که از آن جمله نزول رحمت الهی خوانده شده و حضرت محمد مصطفی(( ص ))فرموده اند:وقتی که این ماه بیاید دروازه های رحمت الهی به روی بنده گان خدا باز می‌شود. شب قدر شبی است که در آن قرآن کریم از لوح محفوظ به آسمان دنیا فرستاده شده است.
وی افزود:حضرت جبرییل امین ((ع))پنج آیه اول سوره فلق را در شب قدر به حضرت محمد((ص))وحی کرد و شب قدر مبارک ترین شب و سلطان شب هاست،چنانکه رمضان سلطان ماه هاست،زیرا در این شب خجسته قرآن‌کریم وسیله رهنمایی و هدایت انسان ها نازل شده است، شب قدر شب صدور حکم تقدیر و سرنوشت نوع بشر است ،شب قدر شب شرف و عظمت است چنانکه از هزار ماه بهتر است اگر کسی به خاطر ایمان و امید ثواب در شب قدر ماه مبارک رمضان عبادت می‌کند گناهان گذشته اش بخشیده می شود،زیرا خداوند مهربان خود شان ثواب روزه ماه مبارک را به بنده مسلمان خود می‌دهد و باعث زیادت و فراوانی رزق و روزی میگردد.
پرسش:در حدیث مبارک در باره رمضان چه آمده است؟
پاسخ:حضرت رسول الله صلی علیه وسلم در حدیث مبارک فرموده است:((کسانیکه در این ماه یک کار خیر و نیک را انجام داده باشند گویا هفتاد فرض را در غیر رمضان انجام داده اند))بدون شک که ماه صیام و گرفتن روزه بهترین فرصت و شانس است برای توبه و استغفار کردن و مسلمانان نباید این فرصت طلایی را به مفت از دست بدهند و نباید از رحمت الهی محروم بمانند.
پرسش:در مورد صدقه فطر کمی معلومات دهید؟
پاسخ:صدقه فطر عبارت از صدقه یی است که مسلمانان توانگر در روز عید به فقیران می پردازند یکی از حکمت های صدقه فطر کمک به فقیران است،فقیران می توانند با صدقاتی که دیگر مسلمانان به آنها می دهند نیاز مندی های اساسی خويش را تهیه نموده در شادی عید با دیگران شریک شوند واز گدایی و فقر در این روز خجسته نجات یابند.با این کار تعاون و همکاری که یکی آز فلسفه های روزه ماه مبارک رمضان است، تحقق می یابد.
وی افزود:حکمت دیگر صدقه فطر سپاسگذاری به مناسبت انجام موفقانه عبادت بزرگ روزه ماه مبارک رمضان میباشد ،یکی از هدف های عید نیز جشن گیری چنین موفقیتی می باشد ،یکی دیگری از حکمت های صدقه فطر جبران برخی از نارسایی ها و تقصیر های است که برای روزه دار در ماه مبارک رمضان پیش می آید با پرداخت این صدقه تمام تقصیر ها را خداوندمتعال می بخشد و ثواب روزه رمضان تکمیل می گردد.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *