دینې لیکنې

سالگرد جشن فرود آمدن قرآن مجید مبارک باد !

شبیر راحل
قسمت دوم
پروفیسور آرتور آربری، دانشمند و خاور شناس انگلیسی (1905-1969م) می‌گوید:
[[ زمانی که به پایان ترجمه ی قرآن نزدیک می شدم، سخت در پریشانی به سر می بردم، اما در طول ایام پریشانی، قرآن نویسنده را چنان آرامشی می بخشید و چنان حفظ می کرد که برای همیشه رهین آن گردید.
از این جهت، من سپاس خود را به آن قدرتی که به بشر الهام نمود و به آن پیامبری که نخستین بار این صحیفه را ابلاغ کرد ، تقدیم می دارم.
در تمام این مدت که وظیفه مطلوب خود را انجام می دهم ،خاطرات آن شب های رمضان را به یاد می آورم؛ آن هنگامی که در ایوان خانه ی جزیره مانند خود نشسته بودم . در حالی که شیفته و فریفته الحان خوش قرآن (شیخ ریش سفید همسایه) بودم که با لذت زیاد و اشتیاق تمام برای مؤمنان و پرهیز گاران ، قرآن تلاوت می کرد و من در حالی که دیانت اسلام ندارم، قرآن را خواندم تا آن را درک کنم و به تلاوت آن گوش دادم ، تا مجذوب آهنگ های نافذ و مرتعش کننده اش شوم و تحت تأثیر آهنگ هایش قرار گیرم و با همان کیفیت که مؤمنان نخستین و واقعی داشتند ، نزدیک گردم ، تا آن را بفهمم.
در برابر آن زحمات، این نعمت عظیمی که درک قرآن است ، برایم حاصل شد، لذا این اثر ناقص – یعنی ترجمه خود را به یاد آن خاطرات رویا انگیز شب های مصر اهدا می کنم. ]] ویل دورانت، دانشمند محقق و مورخ معروف معاصر ( متولد1885م) می‌گوید:
[[ در قرآن قانون و اخلاق یکی است،رفتار دینی در قرآن ، شامل رفتار دنیوی نیز هست و همه ی امور آن از جانب خدا و به طریق وحی آمده اند .
قرآن ، شامل مقرراتی در خصوص ادب و تندرستی و ازدواج و طلاق و رفتار با فرزند و برده و حیوان و تجارت و سیاست و ربا و دین و عقود و وصایا و امور صناعت و مال و جریمه و مجازات و جنگ و صلح است .
مدت چهارده قرن، قرآن در حافظه ی اطفال مسلمان محفوظ مانده و خاطرشان را تحریک کرده،اخلاقشان را فرم داده و قریحه صدها میلیون مرد را صیقلی کرده است. قرآن در جان های ساده عقایدی آسان و دور از ابهام پدید می آورد ، که از رسوم و تشریفات ناروا و از قید مراسم بت پرستی و کاهنی آزاد است، و ترقی اخلاق و فرهنگ مسلمانان به برکت آن انجام گرفته و اصول نظم اجتماعی و وحدت جمعی را در میان آن ها استوار کرده و به پیروی مقررات بهداشت ترغیب شان نموده، عقولشان را از اوهام و خرافات و از ظلم و خشونت رهایی داده‌ است ]] دکتر فلیپ.ک. حتی، استاد دانشگاه پرینسون ( متولد 1886م) می‌گوید: [[ قرآن کلام خداست و آخرین کتاب وحی از آسمان است.این کتاب الهی ازلی و غیر مخلوق است.
آن چه از قرآن است: از حروف و قرآءت و اسالیب لغوی و مجازات کلامی مطابق است به عینه با ام الکتاب یا لوح محفوظ در سماء علوی ابدالاباد وجود دارد. قرآن از تمام معجزات بزرگ تر است
و اگر سراسر اهل عالم جمع بشوند، همانا از آوردن مثل آن عاجز خواهند ماند…
مؤثرترین قسمت های قرآن شریف که به اعماق ضمیر و درون نفس انسانی نفوذ می کند ، آن قسمتی است که از مسئله آخرت و عقبی سخن می گوید… اوامر و احکام قرآنی منحصر به چند اصل نیست؛ مثلا: قاعده احسان یکی از مقررات شریف قرآنی است و مانند دیگر کتب آسمانی که متضمن تعالیم عالیه اخلاقی است ، در قرآن شریف آیات عدیده که نمونه اعلای مکارم اخلاق است نازل شده اند ]] پروفیسور مری گلیورد دورمان، دانشمند و خاورشناس مشهور می‌گوید:
[[ قرآن لفظ به لفظ به وسیله جبرئیل بر محمد (ص) وحی شد و هریک از الفاظ آن کامل و تمام است.
قرآن معجزه ای است جاوید و شاهد بر راست بودن ادعای محمد (ص) . قسمتی از جنبه ی اعجاز آن مربوط به سبک و اسلوب انشای آن می باشد، و این سبک و اسلوب به قدری کامل و عظیم و با شکوه است که در حقیقت امر ، جن و نه انس توانایی بر آوردن مثل آن را ندارند و نمی توانند کوچکترین نظیر و شبیه به آن بیاورند.
قسمت دیگر از اعجاز قرآن مربوط به تعلیمات و پیشگویی های است که در آن مندرج می باشند و این قرآن به نحو اعجاز دارای اطلاعاتی است که مرد درس نخوانده ای؛ مانند محمد (ص) هیچ گاه قادر نبود شخصاُّ آن کلمات و الفاظ و اطلاعات را جمع آوری کرده باشد. ]] دکتر جرینه، هنگامی که علت مسلمان شدن او را سؤال کردند، پاسخ داد:
[[ من در تمام آیات قرآنی که در زمینه ی علوم طبیعی و بهداشتی و طبی بود ، مطالعه کردم و آن ها را به خوبی فهمیدم و با علوم جدید منطبق دیدم ، از این رو مسلمان شدم؛ زیرا یقین کردم که محمد (ص) متجاوز از هزار سال پیش بدون این که معلم بشری داشته باشد، حق را بیان کرده است .
اگر هر عالمی آیات مربوط به علم خود را در قرآن مطالعه کند و خود را از غرض دور نگه دارد، بدون تردید مانند من مسلمان خواهد شد. ]] ✍ سُدیو، مستشرق و نویسنده مشهور فرانسوی (1817-1893) :
[[ در قرآن هیچ چیزی از مقررات اخلاقی و اجتماعی فرو گذار نشده و قوانین آن بر پایه ی علم و اساس آن بر عدل و احسان استوار اند و هدف آن نشان راه حقو جلوگیری از باطلو دفع گمراهی و ضلالت و بیرون رانده بشر از تاریکی های ذلت و خواری به سوی نور و فضائل و کمالات انسانیت است.
قرآن توانست مردم عرب را از انواع فجایع و رسوایی ها و ارتکاب گناه باز دارد و آن ها را به راه راست هدایت فرماید. ]] دکتر موریس فرانسوی می‌گوید:
[[ محققاُ قران، بهترین و برترین کتابی است که قلم صنع و دست هنر ازلی برای بشر، ظاهر ساخته است. قرآن برترین کتابی است که عنایت ازلی به سوی بشر فرستاد و آن کتابی است که شک و ریب در آن راه ندارد. بدون کوچک ترین اغراق یا تعصب باید گفت که این کتاب از همه جهات ، معجزه است. ]] پس جاویدان باد قانون جانبخش قرآن که دستورات جهانی اش تمام بشریت را تکان داد و حقانیت قانونش آفتابگونه روشن است و هر زمانی که هر نسل انسانی ، به حق به آن چنگ بزند ، بدون شک که همان نتایج صدر اسلام را به ارمغان می آورد .و سالگرد و جشن مبارک نزولش ، برای تمام مسلمانان و هموطنان مومن ما مبارک باد . پای

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *