لیکنې

با سردی هوا قيمت گازمايع افزايش يافته است

میلاد احسان
زمستان سرد و ریزش برف قیمت گازمایع ،پرچاوی های برق و از طرف دیگر بیکاری زندگی مردم را به چالش های خطرناکی کشانده، مردم فقير و بی بضاعت ما تا حدی از وضعیت رقتبار کنونی نا امید شده اند که حتی رسانه ها از بیان و نشر آن عاجز اند و دروازه های امید را کاملآ از دست داده اند و از اثر سردی هوا ،افزایش قیمت گازمایع، چوب سوخت و نبود برق زیر لحاف و صندلی دراز کشیده شب وروز خواب می باشند. مردم ما این سرمای طاقت‌فرسا را با تمام مشکلات سپری میکنند. در صورتی که بهای مواد محروقاتی و خوراکی قوس صعودی خود را می پیماید، با آنهم مردم ما تلاش دارند تا برای تدارک مواد بخور ونمیر به بازار های شهرکابل و سایر شهرهای سردسیر کشور سر بزنند و مواد مورد ضرورت خویش را به قیمت گزاف خریداری نمایند و به فکر آن اند که پول آنرا از کجا بدست بیاورند.در حالیکه کار ومزد هیچ وجود ندارد، ناگزیر به گدایی گری متوسل می‌شوند و حتی بعضی از آنها از کشور فرار می کنند.طبیعت نیز با این ملت مظلوم از راه ستیزه جویی برخورد می نماید که خود نمایانگر بدبختی اکثریت مردم بیچاره ما می باشد.سالجاری از درک قیمت ها برای مردم ما یک سال پر از تشویش بوده از یکسو بلند رفتن گازمایع از طرف دیگر پرچاوی های برق از سوی دیگر افزایش مواداولیه و همچنان نبود کار همه را به ستوه آورده‌است. آنانی که در بازار های شهر با فروش اجناس ناچیز برای خانواده خویش لقمه نانی را تهیه میدارند ،سرمای شدید زمستان سبب گردیده است که نان آوران در کوچه و بازار نتوانند آنچه را که می‌خواهند بدست بیاورند.زیرا در این اواخر مسئولین شاروالی کابل تمام اطراف ساحه فروشگاه، اطراف دریای کابل و مناطق دیگر شهر را از وجود دستفروشان و کراچی داران پاکسازی نموده و کار و باریی نیست و جیب های مردم زجر کشیده ما خالی است.
بلی! سرمای زمستان امسال قابل تحمل برای کسانی نیست که با پیراهن های کنده شده خویش در شهر با صدای گرفته و لرزان از ترس پولیس ترافیک و شاروالی متاع خود را بفروش می‌رسانند. ای کاش خریداری می‌بود تا به صدای لرزان این فروشند ګان محتاج لبیک میگفت و متاعی را می خرید تا وی را کمک می‌کرد.
خواستم در مورد بلند رفتن نرخ گازمایع نظر چندتن از هموطنان را بگیرم.
اجمل اکبری باشنده کارته پروان در مورد افزایش قیمت گازمایع چنین گفت:
همه ساله قیمت گازمایع و مواد سوختی در فصل زمستان در بازار های شهرکابل و سایر شهرهای کشور بلند می رود و مردم را نگران می سازد هیچ گاه نهادهای مسئول از گران فروش ها نظارت و کنترول نمی کنند.اکنون نیز با سردی هوا و ریزش برف یک کیلو گازمایع از ۶۵ افغانی به ۸۰ افغانی افزایش یافته است. نامبرده از تاجران و عمده فروشان تقاضا دارد که مسئولیت انسانی ،اسلامی و وجدانی خود را در قبال مردم مظلوم این وطن بدانند ،از انصاف کار بگیرند و گرانفروشی نکنند.
نظام الدین یکتن دیگر از شهروندان ما چنین گفت:
باریزش برف یک کیلو گاز مایع فعلآ به ۸۰ الی ۸۵ افغانی رسیده است. فکر نکنم که یک خانواده بیکار و فقیر توانایی خرید گازمایع را داشته باشد.روز بروز نرخ گازمایع و مواد ارتزاقی سیر صعودی خود را می پیماید. بررسی ها و احصائیه ها نشان میدهد که شاخص عمومی افزایش قیمت ها طی چند ماه اخیر به اندازه بیشتر از حد تصور است.
به عقیده کارشناسان امور اقتصادی،در قدم اول باید مسئولین امور قبل از فرا رسیدن زمستان تدابیر همه جانبه را بخاطر آمدن زمستان اتخاذ می کردند و مانند سال‌های گذشته یک مقدار گازمایع از طریق ریاست نفت وگاز در ذخایر خود می داشتند و در قدم دوم برای کارمندان دولتی که معاش ثابت دارند،با توزیع سنگ زغال و مواد نفتی مانند سال قبل از طریق غرفه های دولتی به قیمت مناسب توزیع می کردند تا مشکل خانواده های این قشر بیچاره مرفوع می گردید.
این در حالیست که ریزش برف با شدت تمام ادامه دارد،اما راهکارهای کمک و همکاری با مردم و تدابیری که از خسارات جانی و مالی مردم ما بکاهد تا اکنون به طور قناعت بخش صورت نگرفته است. مردم ما انتظار دارند که مسئولین ریاست نفت وگاز مایع برای رفع مشکل شهروندان کابل و سایر ولایت ها به خاطر جلوگیری از افزایش قیمت ها تدابیر همه جانبه را اتخاذ نمایند تا از خسارات جانی و مالی مردم رنجدیده کشور ما جلوگیری گردد.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *