لیکنې

امارت اسلامی افغانستان درنظر دارد کار پروژه های نیمه تمام را دوباره آغاز نماید

میلاد احسان
با سرنگونی حکومت پیشین و پیروزی امارت اسلامی افغانستان صلح، امنیت و ثبات در کشور استقرار یافته است و مردم به آینده بهتر امیدوارشده اند. روندبازسازی و کار پروژه های نیمه تمام زیربنایی اقتصادی از اولويت های کاری امارت اسلامی افغانستان است و سعی می‌ورزند که در تمام عرصه ها پیشرفت های چشمگیری صورت گیرد.
رهبران امارت اسلامی افغانستان با ابتکار و برنامه های بهتر بخاطر بهبود زندگی مردم تلاش میکنند تا کار پروژه های نیمه تمام را دوباره در کشور آغاز نمایند و راهکارهای تازه و موثر را جستجو نمایند تا کشور ما از این حالت فقروبیکاری نجات یابد.
چنانکه اخیرآ معاونیت اقتصادی ریاست الوزرای امارت اسلامی افغانستان طی خبرنامه یی گفته است که به اساس فیصله کمیسیون اقتصادی برای یازده پروژه نیمه تمام در سال ۱۴۰۲ خورشیدی بودجه مشخص شده است و کار آنها به زودی آغاز می شود. ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست الوزرا به وزارت مالیه وظیفه داده است تا آن پروژه های بزرگ زیربنایی را که بخش اعظم کار شان تکميل شده است و به بودجه کمتر نیاز دارند مشخص کنند.در این خبرنامه تاکید شده است:مطابق به دستور معاونیت اقتصادی ریاست الوزرا وزارت مالیه امارت اسلامی افغانستان برای بند کمالخان ،بند شاه و عروس،پروژه بند پاشدان،سرک دوم کابل الی لوگر، اسفالت سرک تخارالی ورسچ،ترمینل و ساحه پارکینگ میدان‌های هوایی خوست و تخار،شبکه آبرسانی شهر قلعه نو،بند بادغیس، پروژه آب آشامیدنی تخته پل مزار شریف، پروژه آب آشامیدنی شبرغان، پروژه آب آشامیدنی در چهارده شهرک در ولایت های مختلف و ساخت مرکز درمان بیماری سرطان در شفاخانه علی آباد بودجه مدنظر گرفته است که کار این پروژه ها هر چه زودتر آغاز یابد.
در بیست سال گذشته میلیارد ها دالر کمک از طرف امریکا و جامعه جهانی به افغانستان سرازيرشد،اما با تاسف باید گفت که کوچکترین کاری نشده و تمامی پروژه ها نیمه کاره باقی مانده است.امارت اسلامی افغانستان حکومتی را به میراث گرفت که فساد اداری در آن به اوج خود رسیده بود و با سرنگونی آن رژیم فاسد رهبران سیاسی با فرار شان از کشور تمامی سرمایه‌های مردم افغانستان را از بانک های کشور با خود به خارج انتقال داده اند و همزمان امریکا و همپیمانانش کمک‌های شانرا بالای امارت اسلامی قطع نمودند. مردم فقیر و مظلوم ما فعلآ در حالت بدی قرار دارند .اگر چه تا کنون امارت اسلامی را هیچ کشوری به رسمیت نشناخته است و از سوی ديگر اقتصاد خوبی هم ندارد و مردم در فقر زندگی می‌کنند، اما خوشبختانه امارت اسلامی افغانستان با امکانات اندک و ناچیز کارهای بس بزرگی را طی یک ونیم سال انجام داده است و در ساخت و ساز پروژه های اقتصادی و ملی پیش قدم تر از رژیم گذشته می باشد.با آنکه امریکا و جامعه جهانی در بیست سال اشغال با حمایت های سیاسی و اقتصادی آن نظام را کمک می‌کرد مگر حالا ثابت شد که حتی یک پروژه زیر بنایی نیست که حداقل یکتعداد از هموطنان ما در آن مصروف کار باشند.
جز جنگ،فساداداری، استفاده از پول‌های کمک شده به خاطر بازسازی و احداث بندها و توسعه شبکه برق استفاده معقول ازین کمک صورت نگرفته است وخوشبختی های مردم را به کام خود فرو برد و همه نهادهای اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جامعه مانرا خساره مند ساخت و همچنان جز بمباردمان قریه ها و قصبات و کشتن افراد بی گناه کار دیگری انجام نشده که به آن افتخار کرد.
امارت اسلامی افغانستان بعداز پیروزی و شکست امریکا وهمپیمانانش تلاش نموده با تمام کشور ها روابط حسنه داشته باشد و هیچ تهدیدی از سوی امارت اسلامی به منطقه و جهان از خاک افغانستان نیست و تمامی مواد توافقنامه دوحه را عملی کرده و اما با تاسف که امریکا بندهای زیاد این توافقنامه را نقض کرده است و از جامعه جهان می‌خواهد که امریکا پول های منجمد و بلاک شده مردم افغانستان را آزاد سازد و جامعه جهانی امارت اسلامی افغانستان را به رسمیت بشناسد و کمک های خویش را آغاز نماید.
این حقیقت انکار ناپذیر است که مردم افغانستان زمانی شاهد پیروزی و به آغوش کشیدن یکدیگر خواهد بود که متحدانه و برادر وار دست بدست هم بدهند و با رعایت حقوق اسلامی و ملی دلسوزانه تلاش ورزند تا همه عوامل بدبختی و نکبت را از فرا راه ترقی و پیشرفت مسیر تکاملی و انکشافی به دور اندازند.
این کشور خانه مشترک همه افغانها و همه اقوام ساکن همین خاک میباشد و افغان ها تا آخرین رمق از عقاید و رسوم خود حمایت همه جانبه میکنند.
مجاهدین قهرمان و خدا پرست امارت اسلامی افغانستان مبارزه علیه اشغالگران را ادامه داده تا بالاخره پیروز شدند و حالا صادقانه تلاش می ورزند تا افغانستان را دو باره آباد سازند ،واقِعآ که کشور ما به همچو شخصیت های دلسوز،صادق ،جدی و دارای ابتکار عمل نیاز دارد و امیدوارند که با آغاز کار عملی پروژه های نیمه تمام زیربناهای اقتصادی تکمیل گردد و مردم کشورما از این احتیاجی نجات یابند.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *