لیکنې

آبادانی و اعمار کشور وابسته به جوانان میباشد

میلاد احسان
بررسی ها وپژوهش هایی که در ارتباط به جوانان به عمل آمده ست، جوانان را سازندگان آینده کشور نیروی پرتوان جامعه گفته اند ، به این معنی که آبادانی و اعمار کشور وابسته به جوانان میباشد. هر پیمانه که شرایط تحصیل و آموزش، شغل و مصروفیت برای جوانان مساعد گردد به همان اندازه در منسجم ساختن جوانان تاثیر دارد واز معتاد شدن آنان به مواد مخدر، مهاجرتهای اجباری و غیر قانونی به کشور های خارجی جلوگیری می شود. نیرو و توان آ نان در آبادانی کشور به مصرف می رسد و کشور ویران شده ما که خسارات وارده در طول بیش از چهل و چهار سال جنگ ،نا امنیتی و اشغال افغانستان توسط امریکا که پیکر آنرا زخمی و جریحه دار ساخته است و هزاران انسانهای بی گناه را در اثر بمبارد مان شهید و معیوب ساخته ، آباد و شگوفان می گردد.
این صدای نیاز مند ی جوانان درست زمانی در گوشها طنین انداز می گردد که هزاران تن از جوانان با استعداد این کشور نسبت عدم شغل و مصروفیت هایی که بتواند نیازمندی های خانواده ها را از نگاه ضرورت های اولیه تکافو کند ، با رکود موجه شده و جوانان کشور در صفوف بیکاران قرار گرفته اند و هزاران تن از آنان بنابر مشکلات ناشی از روز گار نا مساعد به مواد مخدر رو آورده اند و دچار مرگ تدریجی شدند، راهی که برگشت از آن با چنین شرایط دشوار و اوضاع نابسامانی که امریکا یی ها بعد از اخراج شان بالای این ملت مظلوم روا داشتند و سرمایه های افغانستان را در بانک های مرکزی خویش مسدود ساخته و مردم را سخت نگران ساخته است،مشکل خواهد بود.
همین اکنون صدها تن از جوانان به خاطر پیدا کردن شغل و نجات از بیکاری به مهاجرت های اجباری می پردازند که بدبختانه در مسیر راه چار مشکلات و سرگردانی ها تا سرحد مرگ می شوند .یک تعداد شان به دام مافیای انسان می افتند و تعدادی در مسیر راه مورد اصابت مرمی های پاسداران بی رحم مرزی کشور های همسایه، زخمی و حتا جان خود را از دست می دهند ویا هم در دریا ها غرق می شوند و خوراک نهنگ ها می شوند. با تاسف که در طول بیست سال گذشته رهبران جمهوریت که میلیارد ها دالر کمک های خارجی به افغانستان سرازیر شد، هیچگونه تغییری را در زندگی مردم بیچاره و جوانان رونما کرده نتوانستندو بغیر از فساداداری، غصب زمین های عامه ساختن بلند منزل های مجلل و غصب قرار داد ها برای نزدیکان خویش کار دیگری صورت نگرفته است.
الحمدلله با پیروزی امارت اسلامی افغانستان مردم وبه خصوص جوانان توقع و انتظار دارند تا بخاطر تعیین سرنوشت شان تدابیر همه جانبه از جانب امارت اسلامی اتخاذگردد. امریکا پول های منجمد شده را رها سازد ،امارت اسلامی افغانستان را به رسمیت بشناسد و کمک های خویش را دوباره آغاز کند تا جوانان و مردم افغانستان از سرگردانی و پریشانی نجات داده شوند .نیروی توانمند و استعداد های آنان به هدر نرود و یا در خارج از کشور بکار گرفته نشود، ابن جوانان توانمند کشور باید خود را آباد و اقتصاد وطن را گسترش و توسعه بخشند و چرخهای اقتصادی کشور ما از احتیاجی نجات پیدا کند و با استفاده از تولیدات داخلی وطن که حاصل دست جوانان این مملکت است در رفاه و آسودگی زندگی کنند.
به فضل خداوند مهربان بعداز پیروزی مجاهدین امارت اسلامی افغانستان امنیت و ثبات در تمامی جغرافیای افغانستان تامین می باشد و هیچگونه مخالفتی در عرصه کاری موجود نیست .
بنابر گفته کارشناسان عرصه های اجتماعی و اقتصادی، کشور ما از جمله سرزمین های می باشد که داشته های معدنی آن تا کنون در زیر زمین مدفون است و نیروی پرتوان جوانان کشور باید آنرا استخراج و برای بهبود زندگی مردم و آبادانی کشور بکار گیرند،صده معدن در کشور ما وجود دارد که میلیونها دالر ارزش دارد اما از آن استفاده نمی شود. هر گاه از نیروی جوانان و تجارب دانشمندان و انجنیران مسلکی در استخراج این معادن به شکل فنی و تخنیکی استفاده شود ،بدون تردید زندگی مردم بهبود یافته ،کشور ما با نیروی جوانان آباد میگردد ، مردم ما با موجودیت همین جوانان توانمند از مشکلات نجات پیدا میکنند و از زندگی مرفه و آرامش کامل برخودار می گردند.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *