افغانستانخبرونه

شفاخانه طفل و مادر افتتاح و به بهره برداری سپرده شد

یک شفاخانه بانام شفاخانه ((طفل و مادر)) از سوی یک نهاد خصوصی در کابل تاسیس گردید. این شفاخانه که در بخش‌های نسایی- ولادی و صحت مادر و طفل فعالیت می‌کند، ديروز به وزارت صحت عامه سپرده شد.
شفاخانه‌ای با نام طفل و مادر در محوطهء شفاخانه صحت طفل اندراگاندی در کابل، افتتاح و به بهره برداری سپرده شد.
این شفاخانه که از سوی نهاد خصوصی ((بنیاد بیات)) ساخته و تجهیز شده است، احسان‌الله بیات، بنیان‌گذار این نهاد در مراسم افتتاحیه این شفاخانه از مسئولین حکومتی ‌خواست که در زمینه استخدام پرسونل مسلکی و تهیهء ادویه مورد نیاز در این شفاخانه توجه کنند.
(( امیدوارم که وزارت صحت عامه در قسمت پرسونل مسلکی و سایر ضروریات شفاخانه، جهت فعالیت نورمال آن توجه جدی داشته و خدمات نجات بخش را به مادران و نوزادان ارایه کند.))
در عین حال داکتر قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه از کاهش مرگ و میر مادران و کودکان نسبت به گذشته خبر داده و گفت که متخصصین زن در بخش‌های مختلف صحی یک نیاز جدی و مبرم است.
(( درگذشته مرگ و میر مادران و کودکان زیاد بود، مثلا در سال‌های 2021 از صد هزار نوزاد 6 صد تن آنان از بین رفته‌اند، در سال 2022 این آمار به 560 یا 550 تن رسیده که کاهش را نشان می‌دهد. در سال جاری با تلاش‌ها و ساخت شفاخانه‌ها توانستیم این ارقام را به 256 تن کاهش دهیم.))
با این حال شماری از شهروندان می‌گویند که سکتور صحت نیاز به توجه بیشتر و جدی تر دارد. آنان تاسیس این شفاخانه را یک گام مثبت در پیشگیری از مرگ و میر مادران و نوزادان می‌دانند.
طاهره باشنده کابل می‌گوید: (( افتتاح این شفاخانه ارائه خدمات نجات بخش برای نوزادان و مادران را بهتر می‎کند و همچنان باعث کاهش مرگ و میر آنان می‌گردد. امیدواریم در بخش صحت بیشتر از این کار صورت بگیرد.))
شفاخانه طفل و مادر در حالی افتتاح می‌شودکه سازمان‌های همکار بخش صحت در افغانستان همواره از کمبود امکانات صحی گزارش می‌دهند و شهروندان نیز از عدم دسترسی به خدمات صحی شکایت دارند.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *