افغانستانخبرونه

در هلمند فروش نهال‌ها افزایش یافته است

شماری از کشاورزان و زمین‌داران در بخش‌هایی از هلمند، در سال روان، به باغ‌داری رو آورده اند. به گفته‌ی آن‌ها، باغ‌داری در مقایسه با دیگر بخش‌های کشاورزی، به آب کم‌تری نیاز داشته و سود بیش‌تری نیز، به هم‌راه دارد.آن‌ها، از حکومت افغانستان و نهادهای هم‌کار می‌خواهند که به کشاورزان در بخش باغ‌داری آموزش دهند، تا بتوانند باغ‌داری شان را به گونه‌ی حرفه‌ای به پیش ببرند.

عبدالغنی، باغ‌دار، می‌گوید: ((ما از امارت اسلامی می‌خواهیم که برای ما ذخیر‌ه‌گاه آب بسازد و برای ما نهال بدهد که ما باغ جور کنیم، باغ‌ها آب کم‌تر می‌خواهند. آب شیرین را برای ما تأمین کند.))

گل‌محمد، دیگر باغ‌دار، می‌گوید : (( گیاهان مختلف کاشته‌ام. در محوطه باغ‌چه جور کردم، باغ‌ها به گونه‌‌ای است که آب کم نیاز دارند؛ اما گندم و دیگر حبوبات به آب زیاد نیاز دارند.))

همین گونه، شماری از فروشندگان نهال در شهر لشکرگاه، مرکز هلمند، می‌گویند که در مقایسه با سال‌های پیش، فروش نهال‌ها چند برابر افزایش یافته است.

محمد‌نبی، فروشنده‌ی نهال، می‌گوید: (( مردم امسال نهال زیاد می‌کارند زیرا آب کم است دیگر مزرعه‌ها به آب زیاد نیاز دارند ولی باغ‌ها آب کم نیاز دارند. من تا اکنون ۵۰ هزار اصله نهال مانند نهال آلو، آلوچه، بادام و دیگر انواع نهال فروختم.))

احمدشاه، دیگر فروشنده‌ی نهال، می‌گوید:  (( نهال امسال به دلیل کم‌بود آب فروخته می‌شود. مردم به باغ‌داری رو آورند، چون گیاهان به آب کم نیاز دارند ولی دیگر محصولات به آب زیاد نیاز دارند.))

در همین حال، خان‌آقا خالق‌دوست، مسئول تثبیت منابع طبیعی ریاست زراعت هلمند، می‌گوید که در سال روان، ۱۳۸ هزار اصله نهال پرورش داده که ۷۰ هزار آن به باغ‌داران توزیع شده است. او می‌افزاید: (( در سال روان، ۱۳۸ هزار اصله نهال مثمر و غیرمثمر داریم، این‌ها آماده‌ی توزیع است برای ارگان‌های دولتی رایگان است ولی به مردم عام به ۲۵ درصد تخفیف داده می‌شود تا کنون ۷۰ درصد توزیع شده است.)) وحید‌الله وحدت

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *