افغانستانخبرونه

تخريب پنج خانه و ده‌ها راس مواشی در تخار از اثر بارندگی‌ها

مسئولين ریاست مبارزه با حوادث طبیعی در تخار می‌گویند که سرمای شدید و بارندگی‌های پیهم در این ولایت سبب تلف شدن ده‌ها راس مواشی و تخریب پنج خانه و صدها جریب زمین زراعتی شده است.
از سوی دیگر راه‌های مواصلاتی بسیاری از روستاها به اثر بارندگی‌ها مسدود شده و باشنده‌گان برخی از ولسوالی‌ها می‌گویند که سیلاب در کنار تخریب جاده‌ها زمین‌های زراعتی آنان را نیز تخریب کرده است.
احمد سیر ساجد، رئیس مبارزه با رویدادهای طبیعی تخار می‌گوید که برفباری‌های دو روز اخیر و سرازیر شدن سیلاب در بخش‌هایی از این ولایت، سبب شده است که صدها جریب زمین زراعتی در ولسوالی دشت قلعه، پنج خانه مسکونی در ولسوالی‌های ورسج، اشکمش و خواجه‌غار تخریب گردد. او افزود که ده‌ها راس مواشی نیز در نقاط مختلف از اثر سرمای شدید تلف شده‌اند.
((برف و باران و همچنان جاری شدن سیلاب، کشت و زراعت مردم را از بین برده و مواشی مردم نیز تلف شده است. امکاناتی که ما در دسترس داریم، شامل مواد غذایی و غیر عذایی است. در صورت نیاز به مردم رسیدگی می‌کنیم.))
در همین حال، برخی از شهروندان می‌گویند که بارش برف و باران راه‌های مواصلاتی بسیاری از قریه‌ها را یا مسدود کرده ویا تخریب.
شریف الله، یکی از باشنده‌گان ولسوالی کلفگان می‌گوید: (( بارش برف و سردی هوا مواشی مان را تلف کرده است. راه‌های مواصلاتی بند است و مردم با مشکل مواجه استند. امیدواریم مسئولين در ترمیم و پاک‌کاری راه‌ها توجه جدی نمایند.))
همچنان قدرت یکی از باشنده‌گان ولسوالی رستاق، از تلف شدن مواشی خود در اندوه است، می‌گوید: (( دراثر سردی هوا سه راس گاو من تلف شد. هنوز به ما هیچ کمکی نشده و هیچ خبری هم نداریم.))
این درحالیست که به گفته مسئولين مبارزه با حوادث، راه‌های مواصلاتی۴۰ قریه در ولسوالی رستاق و ده قریه دور است در ولسوالی ورسچ، به‌روی مردم مسدود است و این اداره تلاش دارد که این راه‌ها را بازگشایی کند.
گفتنی است که در فصل زمستان مردم در ولایت‌های زون شمالشرق کشور همواره با بسته شدن راه‌های مواصلاتی و خرابی آن، روبرو شده و دچار مشکلات جدی می‌گردند.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *