افغانستانخبرونه

برگزاری نمایشگاهِ کتاب در پوهنتون کابل

ریاست انتشارات کُتب بیهقی‌‌ معینیت امور نشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ به سلسله برگزاری نمایشگاه ‌های کتاب، اینبار نمایشگاهی را زیر عنوان هفته‌ کتابخوانی در پوهنتون کابل در حضور مقامات امارت‌ اسلامی و محصلين این نهاد تعلیمی افتتاح نمود.

درافتتاح نمایشگاه هفته‌ کتابخوانی که دانشجویان و برگزارکنند‌گان نمایشگاه کتاب حضور داشتند؛ آنان بر ترویج کتابخوانی در میان دانشجویان و به برگزاری بیشتر نمایشگاه‌های کتاب تاکید نمودند و اشاره نمودند که تنها راهِ پیشرفت کشور با قلم ، کاغذ ، مطالعه‌ و کتاب میسر است.

اسامه عزیز، رئیس پوهنتون کابل در افتتاح این نمایشگاه اشاره نمود که برگزاری همچو نمایشگاه‌ها در ترویج‌ فرهنگ مطالعه در میان دانشجویان تاثیر مثبت دارد. وی همچنان بر ارزش و جایگاه مطالعه اشاره نموده گفت: «کسانی که مطالعه را جز برنامه‌ زندگی شان قرار داده اند در آینده می‌توانند پژوهشگر و نویسنده موفق باشند.»

رئیس پوهنتون کابل، همچنان دانشجویان را مخاطب قرار داده اشاره نمود که برگزاری همچو نمایشگاه‌ها برای شما دانشجویان مهم است، بناءً شما باید از فرصت استفاده نموده از نمایشگاهِ کتاب دیدن نمایید و کتاب برای مطالعه بخرید.

عبدالعلیم ځانواک مفتی زاده، رئیس انتشارات کُتب بیهقی در افتتاح هفته‌ کتابخوانی از چاپ بیش از ۱۰۰ جلد کتاب و انواع  قرآن‌کریم در این اواخر از سوی انتشارت کتب بیهقی خبر داد. وی همچنان اشاره نمود که در سایر ولایات کشور غرفه‌‌های کتاب از سوی انتشارات بیهقی ایجاد شده و ما در تلاش هستیم که در تمام ولایات کشور غرفه‌های کتب بیهقی را بخاطر رُشد کتاب و کتابخوانی ایجاد نماییم که در این اواخر ما در ولایات پروان و پنجشیر غرفه‌ کتب بیهقی را ایجاد نمودیم.

سید احمد سعید، استاد پوهنتون نیز اشاره نمود که جوانان ما و در کُل اهل قلم باید منحیث مسلمان مشغول کتابخوانی باشند، چون ما زمانی فهم درست از قرآن پیدا کرده می‌توانیم که فرهنگ مطالعه را جز برنامه‌ های زندگی خود قرار بدهیم.

از سوی دیگر محمد عارف، دانشجوی سال دوم رشته‌ حقوق پوهنتون کابل از برگزار کنند‌گان نمایشگاه کتاب خواست که همچو نمایشگاه ها را در سطح کشور برگزار نمایند. وی در باره ارزش و جایگاه مطالعه نیز اشاره نموده می‌گوید که نخستین آیه‌ قرآن‌کریم که نازل شد بشر را به مطالعه فرا خوانده است و از اینرو باید در این باره توجه‌ بیشتر صورت گیرد.

این دانشجوی پوهنتون کابل، همچنان اشاره نمود که جهان و پیشرفت امروزه آن همه از مطالعه و تحقیق است. وی همچنان اشاره نمود: «مطالعه ویژ‌گی افراد موفق است.»

محمد عارف، همچنان اشاره نمود که مطالعه باعث رُشد و عقل انسان می‌شود بناءً نیاز است که ما به کتابخوانی رو بیاوریم. قابل یاد آوریست که این نمایشگاه برای یک هفته در نقاط مختلف شهر کابل از جمله پوهنتون کابل، زندان پلچرخی و دارالایتام مرکزی بخاطر ترویج فرهنگ مطالعه برای دو_دو روز برگزار می‌شود و شهروندان می‌توانند که از این‌‌ نمایشگاه انواع از کتاب‌ها را با تخفیف بدست بیاورند.  ببرک قیومی

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *