افغانستانخبرونه

برنامه‌ جهانی غذا:  در سال ۲۰۲۴ برای پنجصد تن در افغانستان زمینه کار را فراهم می‌کنیم

مسئولين در برنامه‌ جهانی غذای سازمان ملل متحد در افغانستان، می‌گویند، که در جریان سال روان میلادی بیش‌ از ۴۵۰ هزار نیازمند و آسیب‌پذیر از طریق برنامه‌ سرمایه‌ عامه‌، پشتیبانی می‌شوند.

ضیاءالدین صافی، سخنگوی برنامه‌ جهانی غذای سازمان ملل متحد در افغانستان، به رسانه ها ګفته، که این افراد برای شش ماه در ساخت کانال و جاده و حفاظت از محیط زیست گماشته می‌شوند.او می‌‌افزاید:  (( برنامه‌ جهانی غذا در ۲۰۲۴ به ۴۵۰ هزار فرد آسیب‌پذیر از طریق برنامه‌ سرمایه‌ عامه کمک می‌کند و این افراد برای شش ماه در ساخت کانال و جاده و حفاظت از محیط زیست همکاری می‌کنند. به ۳۵۰ هزار تن پول نقد کمک می‌شود و به ۹۷ هزار تن مواد خوراکی کمک خواهد شد. این برنامه در ۲۸ ولایت عملی می‌شود.))برنامه‌‌ جهانی غذا در حالی از این برنامه سخن می‌زند که مسئولين در شاروالی کابل نیز از برنامه‌ کار در بدل توزیع مواد خوراکی در شهر کابل خبر می‌دهند. مسئولين می‌‌گویند که برنامه‌ کار در بدل توزیع مواد خوراکی را به منظور اشتغال‌زایی به نیازمندان در کابل به همکاری برنامه‌ جهانی غذا آغاز کرده اند.مسئولين درشاروالي کابل، می‌افزایند که این برنامه را از ناحیه‌ سیزدهم شهر کابل به همکاری برنامه‌جهانی غذای سازمان ملل متحد آغاز کرده اند و در ناحیه‌های دیگر این شهر نیز عملی می‌شود.

نعمت‌الله بارکزی، نماينده شاروالی کابل، می‌گوید که این افراد در کنار شهرداری کابل برای تأمین نظافت، مدیریت آب‌های سطحی، سرسبزی و حفظ تأسیسات شهری، همکاری می‌کنند. «مدت این برنامه شش ماه است و کارکنان آن هفته‌ سه روز و روزانه سه ساعت در ساحات شهری فعالیت خواهند کرد و برای آنان لباس و ابزار کار داده می‌شود.»

در همین حال، شماری از شهروندان که از بیکاری رنج می‌برند، می‌گویند که باید این گونه‌ برنامه‌ها، درازمدت راه‌اندازی شود. فواد، باشنده‌ کابل که سرپرست خانواده‌ شش‌نفره‌ خود است، می‌گوید، که هرازگاهی برای پیداکردن کار به سر چوک می‌رود؛ اما موفق نمی‌شود که کار دلخواهش را بیابد.

او از حکومت می‌خواهد که باید برنامه‌ کار در بدل توزیع مواد خوراکی به گونه‌ درازمدت راه‌اندازی شود. ((هر وقت کار فراهم شود، ما سر کار می‌رویم و زیاد خوشحال می‌شویم که کار دایمی به ما فراهم شود. )) سمېع‌الله، باشنده‌ پروان، می‌گوید که در برنامه‌ کار در بدل توزیع مواد خوراکی، باید اشخاص مستحق استخدام شوند.  (( اگر به مردم مستحق برسد، به تأمین نفقه‌ خانواده کمک می‌شود و اگر به اشخاص مستحق نرسد، فایده ندارد. خواست ما این است که اشخاص مستحق در آن استخدام شوند.))گفتنیست که پیش از این، بانک جهانی با پخش گزارشی گفته بود که سطح بیکاری در میان جوانان و زنان در افغانستان به گونه‌ نگران‌کننده‌یی بلند رفته است.            حیدرمحمد نظری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *