افغانستانخبرونه

باشنده‌گان هرات از مندرس شدن پول‌ها شکايت دارند

شماری از باشنده‌گان و صرافان هرات، از گردش پول‌های مندرس در بازار شکایت نموده، می‌گویند که به‌همین دلیل پول افغانی با قیمت پایین، با دالر تبادله می‌شود.آقاگل؛ یک‌ تن از صرافان در هرات، از امارت اسلامی می‌خواهد که پول‌های جدید را به بازار عرضه کند.
او گفت: (( پول‌های مندرس در بازار زیاد است و تاحالی کسی توجهی به این پول‌ها نکرده است، ما از امارت اسلامی خواهان جمع‌آوری این پول‌ها هستیم چون خود ما اذیت می‌شویم و تمام زنده‌گی‌ما همین پول‌های کهنه است.))از سویی هم، شماری از باشنده‌گان هرات، می‌گویند که به‌دلیل مندرس بودن پول، در زمان خرید و فروش با مشکل مواجه می‌شوند.
سعید؛ باشنده‌ هرات گفت: (( این پول‌ها تقریباً از بیست سال که در بازار است و زیاد مندرس شده و اگر پول جدید چاپ شود خیلی بهتر خواهد بود.))
در همین حال غلام‌ محمد سهرابی؛ رئیس صرافان هرات، می‌گوید که، پول‌های مندرس، هنوز هم چلش دارد و پول‌های جدید، به بازار عرضه نشده است.
او افزود: (( پول‌های مندرس در بازار تاهنوز است و مانند قدیم نیست که سروصدا بالا شود، چون تمام بانک‌ها و صرافی‌ها می‌گیرند، پول‌های جدید در بانک مرکزی است اما تا حالا به ولایت‌ها نیامده و قرار است به زودی بیاید.))از سویی هم مولوی نعیم‌الحق حقانی؛ رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گوید، قرار است به زودی پول‌های مندرس از بازار جمع‌آوری و پول جدید عرضه گردد.
او از مردم می‌خواهد که در نگهداری پول‌های جدید، به‌گونه جدی توجه کنند.
حقانی گفت : (( ما قرار است به زودی پول‌های جدید را در بازار عرضه کنیم و خواست ما از مردم این‌ است که از این پول‌ها نگهداری کنند تا این‌که این پول‌ها جدید بماند، توصیه این است که از بکسک جیبی استفاده کنند.))
به گفته‌ی صرافان در ولایت هرات، پول‌های مندرس در بازار می‌تواند گردش پول را کند سازد که این کار، باعث تاخیر در مبادلات خواهد شد.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *