افغانستانخبرونه

امارت اسلامی : در افغانستان فرصت خوب برای سرمايه‌گذاری کشورهای منطقه فراهم شده است

عارف علوی رئیس‌جمهور پاکستان در گفت‌وگو با تلویزیون مرکزی چین (سی‌سی‌تی‌وی) می‌گوید که اسلام‌آباد و بیجینگ نقش مهم در تامین صلح در افغانستان دارند.
رییس‌جمهور پاکستان به این شبکه چینی گفته است که، ثبات در افغانستان در توسعه و موفقیت دهلیز اقتصادی چین و پاکستان یا ((سی پک)) مهم است و پاکستان و چین به دنبال تامین صلح و ثبات دايمی در افغانستان استند.
به گفته‌ی او، شماری از کشورهای آسیای مرکزی نیز علاقه دارند تا از مسیر افغانستان به بندر گوادر وصل شوند.
عارف علوی گفته است: (( بسیاری از کشورهای آسیای مرکزی که در همسایه‌گی افغانستان استند، نیز آرزو دارند که از راه گوادر صادرات داشته باشند. ما نیز در تلاش این استیم و چین نیز نقش بزرگی در آن دارد که افغانستان به صلح دايمی برسد. ))
عبداللطیف نظری، معین وزارت اقتصاد، در این باره می‌گوید: (( اتصال افغانستان به پروژه ((سی پک)) یا دهلیز اقتصادی چین و پاکستان مزیت‌های اقتصادی در راستای رشد و توسعه اقتصادی برای افغانستان دارد و در توسعه صادرات و واردات افغانستان می‌تواند نقش مهم ایفا بکند.))
امارت اسلامی می‌گوید که، امنیت اکنون در افغانستان تامین است و فرصت برای سرمایه‌گذاری کشورهای منطقه فراهم شده است.
ذبیح الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که امارت اسلامی خواهان تعامل خوب اقتصادی با پاکستان و چین است.
آقای مجاهد به رسانه ها گفته: (( در افغانستان فرصت خوب مهیا شده است که کشورهای گوناگون تجارت را در اینجا به راه بیاندازند و همچنان از این فرصت خوب استفاده کنند و در این راستا چین هم کشور مهم منطقه است و کشور اقتصادی است. ما تعامل خوب اقتصادی با آنها داریم و می‌خواهیم و همچنان پاکستان هم نیاز به ترانزیت دارد و افغانستان هم نیاز به تجارت دارد.))
از سویی‌هم، شماری از آگاهان مسایل سیاسی به این باور استند که چین و پاکستان می‌توانند در تامین صلح و ثبات در افغانستان نقش اثرگذاری داشته باشند.
واحد فقیری، آگاه مسایل سیاسی، گفت: (( چین و پاکستان هر دو می‌توانند در تامین صلح در افغانستان نقش مثبت و اثرگذار داشته باشند.))
پیش از این نماینده ویژه چین برای افغانستان و معاون وزارت خارجه پاکستان در باره پیوستن افغانستان به دهلیز اقتصادی چین و پاکستان (سی‌‎ پک) برای توسعه و رفاه اقتصادی این کشور رایزنی کرده‌اند.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *