افغانستانراپورونه

عبدالمنان حیدری به حیث رئیس عامل اتحادیه مولدین وصادر کنندگان قالین افغانستان

عبدالمنان حیدری رئیس عامل اتحادیه مولدین وصادر کنندگان قالین افغانستان دیروز یک شنبه 21 حوت سال روان ، طی کنفرانس مطبوعاتی در کابل رسما معرفی شد.
اتحادیه صادر کنندگان قالین افغانستان یکه نهاد مستقل و غیر انتفاعی وسکتور خصوصی است. درطول یک نیم سال پسین چند پروسه اساسی را دایر کرده که ازجمله ازطریق انتخابات ورقابت 25 تن را به حیث برگزیدند هیئت مدیره و تعدیل اساسنامه اتحادیه صورت وهمچنان رئیس اتحادیه خویش را برگزیده و رسما برای ملت افغانستان معرفی کردند.
قدرت الله جمال معین وزارت صنعت وتجارت گفت: تولید کنندگان داخلی افتخارات افغانستان هستندکه در سطح جهان از تولیدات قالین با کیفیت وتاریخی نام افغانستان را بلند میکنند . از همین سبب است که نزد امارت اسلامی تمام تولید کنندگان داخلی از قدر ومنزلت خوبی برخودار اند.
داکتر عبداللطیف نظری معین وزارت اقتصاد افغانستان گفت: دو موضوع در شرایط امروز برای مردم ما مهم است یکی صنعت تولید قالین است چند کارکرد ویا کار ویژه دارد اول: در بخش اشتغالزائی است، با توجه به این که کشور ما درشرایط سیاسی، اقتصادی و تجارتی در یک موقعیت منحصر به فرد قرار دارد و تمام سرمایه ها و دارایی افغانستان از سوی کشورهای زورمند منجمد مانده و نقش نسل جوان ما از نظر اشتغال تا حدودی کمرنگ به نظر میرسد، بنا برین صنعت تولید قالین در اشتغالزائی نقش بسیار هم داشته بخصوص برای اشتغال خانم ها نقش اساسی را ایفا میکند که آنها میتوانند درمنزل هم این کار را انجام دهند. دومین نقش که این صنعت دارد، نقش اساسی در رونق اقتصادی وکاهش فقراست.
شیرباز کمین زاده رییس هیئت مدیره اتاق صنایع ومعادن افغانستان گفت: هرصنعت که در این کشور باشد منافع ملی کشور ما را تأمین میکند، متضمن هویت ملی وتضمین کننده امنیت ماست.
وی تأکید کرد: دراین صنعت به تعداد یک و نیم میلیون تن مشغول کار اند. ما مشکلات خارجی وداخلی داریم که امارت اسلامی افغانستان باید چاره سازی نموده وهمچنان پیشنهادات صنعت کاران را دیده وبه این مشکلات رسیدگی لازم نمایند.
همچنان رئیس خدمات مالیه دهندگان وزارت مالیه گفت: ما از تمام مالیه دهندگان افغانستان حمایت میکنیم وجای افتخار است که همه ملت برای ساخت و ساز کشور سهیم هستند از تجار گرفته تا دکاندار و …. وتمام مالیاتی که جمع میشود همه در راه آبادی وساخت وساز وطن پس مصرف میشود.
دراخیرمجلس عبدالمنان حیدری رئیس عامل اتحادیه مولدین وصادر کنندگان قالین افغانستان گفت: ما درتعهد خویش پابند هستیم و برای دولت وملت خویش اطمینان کامل میدهیم که تولید و صادرات قالین افغانستان را در سطح جهان بیشتر ساخته و اشتغالزایی دراین بخش را برای ملت مظلوم وفقیر خویش ایجاد خواهیم نمود که ملت از این مشکلات نجات یابد.
همچنان مسئولان در این اتحادیه گفته‌اند که در سال گذشته 700 هزار متر مربع قالین در افغانستان تولید شده بود، اما امسال این رقم به بیشتر از 900 هزار متر مربع قالین می رسد.
به گفته وزارت صنعت و تجارت امارت اسلامی، صادرات قالین در مقایسه با سال‌های گذشته ۲۴ درصد افزایش یافته است. محمد رفیع تیموری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *