افغانستانخبرونه

افزایش قیمت دوا در شهر هرات

شماری از باشنده‌های هرات از افزایش قیمت دوا در دواخانه‌ها شکایت دارند. آنان می‌گویند که، اگر دواخانه‌ها قیمت دواها را بلند ببرند، مردم مجبور می‌شوند از فروشنده‌های خودسر دوا بخرند. اما شماری از دواخانه‌ها دلیل بلند رفتن قیمت دواها را در افزایش مالیات و تعرفه گمرک آن عنوان می‌کنند.
شماری از باشنده‌های هرات از افزایش قیمت دوا در دواخانه‌های این شهر شکایت داشته و می‌گویند، مگر مشکلات اقتصادی مردم کم بود که افزایش قیمت دواها هم برآن افزوده می‌شود!
پروین، یکی از باشنده‌های هرات که به مقصد خریدن دوا به یکی از دواخانه‌ها آمده، می‌گوید که قیمت دواها نسبت به گذشته دو برابر شده است.(( در گذشته ما یک پاکت پرستامول را به ده افغانی خریداری می‌کردیم، اما حال دوبرابر شده. در شرایط کنونی اقتصاد مردم آنقدر خوب نيست، خیلی سخت است که دوا را دو برابر بخرند. خواهش ما از حکومت این است که این مشکل را رفع کند.))ظریفه، یک تن دیگر از مریض داران نیز از بلند رفتن قیمت دواها شکایت دارد.او می‌گوید: (( واقعاً برای ما سخت است که دوا را به قیمت بسیار بلند بگیریم. مثلاً برخی از خانواده‌ها پول آنچنانی ندارند که دوا بگیرند. ماهم مجبوریم که یا اصلاً دوا نخریم یا با قیمت بلند آنرا بگیریم و از دیگر ضروریات اولیه زندگی خود صرف نظر کنیم.))عمر احمدی، مسئول یکی‌ از دواخانه‌های بزرگ در هرات می‌گوید که مشکل در افزایش مالیات است و آنان مجبورند قیمت‌ها را افزایش دهند.(( براساس کمپنی‌ها هم فرق می‌کند. درکنار آن بالای ما مالیات و مصارف گمرک نیز بالا رفته است. در این قسمت باید وزارت صحت عامه توجه جدی داشته باشد تا مردم به این قیمت‌ها دوا خریداری نکنند.))مولوی نثار احمد الیاس، سخنگوی والی هرات به کلید گفته که، سکتور صحی نظارت کامل بر فعالیت‌های دواخانه‌ها دارد و در نتیجه همین نظارت‌ها اخیرا چند دواخانه به دلیل عرضه دواهای تاریخ گذشته مسدود شدند.
(( سکتور صحی ما در هرات به خاطر جلوگیری از گران‌فروشی بر دواخانه‌ها نظارت دارد. آنان یکی از دلایل افزایش قیمت دوا را در بلند رفتن نرخ اسعار خارجی گفته‌اند.))این درحالی است که دامنه مشکلات اقتصادی در افغانستان وجود دارد از نظر شهروندان افزایش قیمت دوا در دواخانه‌ها، باعث روی آوردن مردم به فروشنده‌های خودسر خواهد شد.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *